VI ZJAZD - CHODKOWSCY

Przejdź do treści
Chodkowo Wielkie

W MATECZNIKU RODU CHODKOWSKICH
W sobotę, 29 czerwca w Chodkowie Wielkim należącym do parafii Płoniawy odbył się VI Zjazd Familii Chodkowskich oraz IV Kongres Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich. Myślą przewodnią tych uroczystości były słowa Jana Pawła II
„Moje własne rodzinne dziedzictwo nie ogranicza mnie w sobie,
ale pomaga odkryć i rozumieć innych”
Rodzinny zjazd rozpoczął się w Chodkowie Wielkim w filialnym kościele, pw. Św. Piotra i Pawła, gdzie z racji tutejszych patronów w tym dniu odbywał się odpust. Uczestników zgromadzenia liturgicznego powitał i serdecznie pozdrowił proboszcz parafii Płoniawy, ks. dr Krzysztof Wierzchoń oraz Prezes Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich Dariusz Jan Chodkowski.
Uroczystą Koncelebrowaną Mszę Świętą sprawowali: ks. dr proboszcz parafii Płoniawy Krzysztof Wierzchoń – w intencji parafian, natomiast w intencji Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich modlił się oraz homilię wygłosił ks. kan. dr Wojciech Turowski Przewodniczący Wydziału nauczania i wychowania katolickiego w Łomży.
Podczas sprawowania liturgii złożono Dary Ołtarza: woskowe świece, miód, polne kwiaty i bochen chleba ozdobiony czterema herbami Chodkowskich – Jastrzębiec, Kościesza, Ostoja i Sas.
Na zakończenie Ofiary Eucharystycznej odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.
Po Mszy świętej Dariusz Jan Chodkowski - Prezes Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich zaprosił wszystkich uczestników VI Zjazdu na boisko Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Chodkowie Wielkim, gdzie około dwustu kuzynów pozowało do pamiątkowego zdjęcia. Następnie wysłuchano montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów tej szkoły a także młodzieży ze szkół krasnosielckich.
Po objedzie odbyła się niezwykle ciekawa prelekcja Pana Adama Pszczółkowskiego na temat genealogii protoplastów naszych rodów, autora drugiej części monografii „ Powrót do Korzeni – Rodowody Chodkowskich”. Po prelekcji można było nabyć książkę i uzyskać wpis pisarza.

Kolejnym punktem programu Zjazdu był IV Kongres Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich, na którym wybrano nowy Zarząd, gdzie Prezesem Stowarzyszenia został Wojciech Chodkowski z Nowego Dworu Mazowieckiego.
Końcowym punktem uroczystości po grach i konkursach były tańce i zabawy na świeżym powietrzu do późnych godzin wieczornych. Na spotkaniu panowała niezwykle rodzinna i ciepła atmosfera, łącznie z piękną pogodą, która towarzyszyła nam przez cały dzień oraz wieczór. Prowadzono ciekawe rozmowy, wspominano poprzednie Zjazdy, zawierano nowe znajomości.
Familianci byli bardzo zadowoleni ze spotkania z dalszą i bliższą rodziną. Prosili o zorganizowanie następnego kolejnego VII Zjazdu.

Maria Kluss zd. Chodkowska/Marcelakówna

Wróć do spisu treści