V ZJAZD - CHODKOWSCY

Przejdź do treści

V Zjazd Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich

W dniu 2 lipca 2011 roku odbył się V Zjazd Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich. Tradycyjnie rozpoczął się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Chodkowie Wielkim, celebrowaną przez księdza Krzysztofa Chodkowskiego. Przybyłych do świątyni gości, poczet sztandarowy Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich oraz wszystkie kuzynki i kuzynów powitał ksiądz dr Krzysztof Wierzchoń, proboszcz parafii Płoniawy, do której należy Chodkowo Wielkie. Podczas homilii ksiądz Krzysztof Chodkowski wyraził zadowolenie, iż Stowarzyszenie Rodów Chodkowskich pielęgnuje najlepsze tradycje rodzinne, takie jak umiłowanie ojczyzny, wiary. Podczas mszy świętej zostały złożone dary ołtarza: wino, świece, miód, chleb ozdobiony czterema herbami, którymi posługują się Rody Chodkowskich, bukiet polnych kwiatów oraz kopia obrazu Matki Boskiej Bartnickiej ze Świętego Miejsca. Uroczysta Eucharystia zakończyła się aktem zawierzenia Rodów Chodkowskich Matce Bożej Królowej Polski oraz błogosławieństwem.

Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe dalsza część oficjalnych uroczystości, przewidzianych przy pamiątkowych kamieniu, odbyła się w kościele. Prezes Stowarzyszenia Dariusz Chodkowski przywitał gości i wszystkich uczestników V zjazdu, dziękując za tak liczne przybycie pomimo nie najlepszej pogody. Podsumował dotychczasowe zjazdy i osiągnięcia, a następnie członkom stowarzyszenia, którzy złożyli stosowne dokumenty, wręczył legitymacje członkowskie.

Kolejnym punktem programu było wręczenie pamiątkowych tabliczek osobom, które swoją wieloletnią pracą i zaangażowaniem przyczyniły się do rozwoju stowarzyszenia. Po wręczeniu wyróżnień uczestnicy uroczystości udali się na teren Szkoły Podstawowej w Chodkowie Wielkim.   

Na placu szkolnym zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie uwieczniające wszystkich uczestników V zjazdu. Dzieci z miejscowej szkoły zaprezentowały bardzo interesujący program artystyczny, który został nagrodzony gorącymi brawami.

Po zaspokojeniu głodu bardzo smacznym obiadem serwowanym przez „Bar u Niedźwiadków” z Pułtuska, znaczna część uczestników zjazdu wysłuchała prelekcji pani redaktor Ewy Polak - Pałkiewicz na temat: „Wychowanie młodzieży w XVIII wieku w rodzinach arystokratycznych”. Po wykładzie Chodkowscy gorąco oklaskiwali niezwykły koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Bogatego i obejrzeli występ młodzieżowego kabaretu z Krasnosielca. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz walk rycerskich w wykonaniu bractwa rycerskiego z Nidzicy, a zwłaszcza potyczki rycerzy o rękę jednej z niewiast z rodu Chodkowskich. W tzw. międzyczasie najmłodsi uczestnicy zjazdu mogli wziąć udział w konkursach plastycznym i wiedzy o Chodkowskich, w których do wygrania było wiele fantastycznych nagród, takich jak książki, kubki z herbami, koszulki i wiele innych.

Niezmiernie ważnym i oczekiwanym punktem V Zjazdu Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich było spotkanie z autorem książki „Gniazdo i Krze. Rodowody Chodkowskich” Adamem Pszczółkowskim. Pan Adam przedstawił historię powstania monografii rodów i udzielił odpowiedzi na pytania uczestników, związane z nowymi wątkami dotyczącymi przypisania Chodkowskich do właściwych krzy.

Zjazd swoją obecnością uświetnili dostojni goście: Zbigniew Deptuła – Starosta Makowski, Włodzimierz Załęski – Wójt Gminy Płoniawy - Bramura, Wanda Chodkowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chodkowie Wielkim, Barbara Kacner – malarka, autorka obrazu Matki Boskiej Bartnickiej, Ryszard Nowakowski  – syn Stefana Nowakowskiego,  pierwszego kierownika Szkoły Podstawowej w Chodkowie Wielkim, Zdzisław Czaplicki – Kierownik Zakładu Włókien Białkowych w Łodzi oraz Wiesław Maksjan – Wiceprzewodniczący Klubu Gazety Polskiej.

Tradycyjnie już zjazd stał się okazją do rozmów, wspomnień i zawierania nowych znajomości. Można powiedzieć, że był to zjazd międzykontynentalny – odwiedził nas, wprawdzie na krótko, nasz kuzyn zamieszkały aż w dalekim San Francisco.

Dziękujemy wszystkim za obecność i dobrą zabawę przy muzyce serwowanej przez zespół TAKT z Przasnysza. Zapraszamy na kolejny zjazd, tradycyjnie w pierwszą sobotę lipca 2013 roku.

Bo wszyscy Chodkowscy to jedna rodzina!!!
Obejrzyj zdjęcia z V Zjazdu Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich

Obejrzyj zdjęcia z V Zjazdu Stowarzyszenia Rodów Chodkowskich na www.pultusk24.pl


Wróć do spisu treści